Site içeriğini görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir...

Üye GirişiFireburst

Sıradan otomobil yarışlarından sıkıldınız ve daha sıra dışı bir deneyim mi arıyorsunuz? İşte siz 8 dolarlık sıra dışı bir yarış oyunu: Fireburst! Fireburst, özellikle benim gibi yarış oyunlarında özürlü olan bir oyuncu için yapılmış bir oyun olsa gerek. Zira ben çetrefilli araba yarışı oyunlarından pek zevk almayan bir insanım. Çünkü oyunlar stres atmak, eğlenceli vakit geçirmek için yapılan bir hizmet unsuru ise de çetrefilli oyunlar beni bu amaçtan saptırıyor. Bu cümlem sizde oyunun çok basit olduğu anlamını çıkartmasın. Oyunda bazı yarışlar yine zor fakat benim bahsettiğim oyuna hemen alışıyor olmanız. Yani birkaç ısınma turu atmanıza gerek kalmıyor. Daha ilk yarışta kendinizi oyuna adapte hissediyorsunuz. Bu açıdan oyun için çok samimi diyebiliriz. (:Anneee, bak ben yanıyorum!

Fireburst'ta, kamyonlar, buggyler, kas otomobilleri ve 4x4ler olmak üzere 16 farklı modifiyeli araç mevcut. Yine bu araçların kendilerine özgü yetenekleri de var. Bu yetenekler 4 farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Bunlar; Fireball, Fireblast, Firewall ve Firewheels. Amaç tabii ki yarışlarda bu yeteneklerimizi kullanarak birinci gelmeye çalışmak. Yarışlara da en büyük zevki bu fireboostlar katıyor zaten. Mesela fireball ile aracınızın etrafında bir ateş çemberi oluşturabilir ve bu alana giren rakiplerinizi egale edebilirsiniz. Yine firewheels ile geçtiğiniz yolları yakabilir ve buradan geçen rakiplerinizi kızartmaya çalışabilirsiniz. Fakat dikkat etmekte fayda var bu yeteneklere fazla abanırsanız aracınız patlar! Araçların dayanıklılığı ısınma üzerine kurulmuş. Yani belli bir ateş barı var yarış esnasında yaptığınız fireboostlar ve rakiplerden gelen ataklarla aracınız ısınıyor ve bar sona yaklaştığında aracınız patlıyor. Tabii ki bu ısı barı sabit kalmıyor. İster aracınınız hareketiyle oluşan rüzgârla yavaşça sönmesini bekleyebilir, ister haritanın belli noktalarına dağıtılmış su birikintisi ya da su varilleri kullanarak çabucak söndürüp yine aracınızı depara hazır hale getirebilirsiniz. Fireboostların fazla kullanımı sonucu araçların ısınması ve sonunda patlaması gerçekten mantıklı düşünülmüş ve hoş olmuş.

Oyunda 12 tek oyunculu ve 5 çoklu oyuncu olmak üzere toplam 17 harita mevcut. Bu haritaları rıhtımlar, havaalanları, petrol kuyuları, kanalizasyon alanları gibi birçok farklı mekân üzerine kurulmuş pistler oluşturuyor. Haritaların kendilerine özgü oynanışa sahip olduğunu söylesek yanlış olmaz sanırım. Zira dediğim gibi araçların en büyük düşmanı ısınma problemi. Eğer ısınma problemi olmaz ise fireboostlar sayesinde daha hızlı gidebilir ve yine rakiplerinizi tuzağa düşürebilirsiniz. İşte bu yüzden mesela rıhtımlar bu alanlar için biçilmiş kaftan! Haritanın her bir tarafında su varilleri dışında, su birikintileri ve deniz suyu var. Bu sayede neredeyse tüm yarışı soğuk bir şekilde bitirebiliyorsunuz. Haritalar üzerinde size engel oluşturacak pek fazla detay yok. Atlama rampaları, patlayıcı variller ve birkaç obje dışında neredeyse yolunuz dümdüz diyebiliriz.