Site içeriğini görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir...

Üye Girişi



İron Front



imülasyon oyunları, oyun piyasasında hiç bir zaman popüler olamadılar ne yazık ki. Bunda tabii ki oyuncuların oyun oynarken gerçek hayattan uzaklaşıp, oyun dünyasında hiç bir zaman olamayacakları kahramanlar olmak istemeleri ve oyunlarda gerçek hayatla ilgisi olmayan şeyleri yapmak istemelerinin payı var elbette. Ama yine de simülasyon oyunları da sevenler oyun piyasasında bulunuyor ki bu tür oyunları halen daha görebiliyoruz. Simülasyon oyunlarını ben de çok seviyorum; kimi zaman ARMA II'yi açıyor bir tankı yönetiyorum kimi zaman ise IL-2 Sturmovik'i açıyorum ve savaş uçaklarını kullanıyorum. Şimdi inceleyeceğim oyun ise X1 Software yapımı ve 2. Dünya Savaşı'nı konu alan Iron Front: Liberation 1944. ARMA II ile ciddi benzerlikler taşıyan bu oyun bakalım simülasyon oyunları hayranlarını mutlu edebilecek bir oyuna mı benziyor?



Böyle bir durumla karşılaştığınızda direkt olarak kaçın!

2. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'ne hoşgeldiniz

Iron Front: Liberation 1944'te 2 adet senaryo bulunuyor ve bu senaryolar 2. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'ni konu alıyorlar. Bu senaryolarından ilkinde Almanları oynarken, ikincisinde ise Rusları oynuyorsunuz. Her iki senaryoda da 8 adet görev sizleri bekliyor. Oyun 1944 yılının yaz aylarında Polonyada geçiyor ve Ruslar ile Almanları geri püskürtmeye çalışıyorken Almanlar ile de bunu engellemeye çalışıyorsunuz. İşin güzel tarafı yapımcı firma senaryoları ekstra olarak kendi dillerinde oynamanıza da izin vermişler. Yani eğer Almanları oynarken orjinal dil seçeneğini seçerseniz tüm askerler İngilizce yerine Almanca konuşuyorlar, yine Rusları seçerseniz Rusça konuşuyorlar. Bu oldukça güzel bir özellik ve atmosfere katkı sağlıyor. Senaryolarda bulunan görevler oldukça eğlenceli ve birbirinden farklı, aynı ARMA'da olduğu gibi bir görevde piyade olurken bir görevde uçak kullanıyorsunuz, bir göreve komutan olup askerlerinize emir veriyorsunuz ve savaşın gidişatını değiştiriyorsunuz, diğer bir görevde ise tank kullanıyorsunuz. Ayrıca senaryo işleyişi bakımından da oyun çok başarılı ve ARMA oyunlarına göre senaryoyu oynamak daha zevkli. Senaryo dışında oynanış olarak oyun ARMA II'ye fazlasıyla benziyor hatta aynı bile diyebilirim (oyun ARMA II ile aynı grafik motorunu kullanıyor ve oynanış da dolayısıyla bu yüzden benziyor, ilerde buna değineceğim). Eğer ARMA II oynadıysanız kendinizi evinizde hissedebilirsiniz, oynamadıysanız da zaten oynanış size alıştırma bölümlerinde anlatılıyor, 1 saat içerisinde hemen hemen her şeye alışıyorsunuz. Iron Front: Liberation 1944'ün bir simülasyon oyunu olduğunu aklınızdan çıkarmayın ama, yani bir kurşunla ölebilirsiniz ve akıllı oynamazsanız savaş alanında 1 dakika bile dayanamazsınız. Hem takım arkadaşlarınızın hem de düşmanlarınızın yapay zekaları da hayli başarılı. Senaryo bölümü dışında ise oyunda ayrı ayrı görevler bulunuyor, onları da senaryo dışında oynayabiliyorsunuz. Ve geldik aynı ARMA'da olduğu gibi oyunun en zevkli kısmı olan editöre... Iron Front: Liberation 1944'te de aynı ARMA Serisi'nde olduğu gibi kullanımı son derece kolay ve kullanışlı editör bulunuyor. Bu editörle istediğiniz gibi görevler yapabiliyorsunuz veya kafanıza göre takılabiliyorsunuz aynı bir kum havuzu (sandbox) türü bir oyunda olduğu gibi. Zaten ARMA II'de de senaryo kısmını bir kere oynadıktan sonra es geçen ve editöre dalan ben, bu oyunda da aynı şekilde yaptım. Dediğim gibi editörle istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Dilerseniz haritaya 2 uçak koyun ve it dalaşı yapın veya canınız mı sıkıldı. O zaman gece yarısı yapın saati, normal bir araba koyun yola ve haritada dolaşın. Oyunda 35'in üzerinde araç ve uçağın bulunduğunu da hatırlatmak istiyorum bu arada, yine bunları da istediğiniz gibi editörde kullanabiliyorsunuz.

 

Çok oyunculu modlar bu oyunun geleceği olacak

Iron Front: Liberation 1944'ün sunduğu çok oyunculu modları oynamak son derece zevkli. Artık söylemekten ben de sıkıldım ancak aynı ARMA'da olduğu gibi görevleri kooperatif olarak oynayabiliyorsunuz çok oyunculu modlarda. Gerçek insanlarla yardımlaşarak görevleri oynamak gerçekten de çok eğlenceli oluyor. Tabii arada bu oyunu Call of Duty veya Battlefield sanan insanlar da oyununuza girebiliyor ama onların yaşamaları zaten 2 dakikayı geçmiyor. Kooperatif modların dışında oyunun çok oyunculu kısmında "Capture the Flag", "Deathmatch", "Tanks Only" ve "Blitzkrieg" modları bulunuyor. Tanks Only modunda iki takım sadece tankları kullanarak savaşıyor, Blitzkrieg modunda ise bir takım savunma yaparken diğer takım da savunma yapan takımı yok etmeye çalışıyor. Diğer modları ise anlatmaya gerek yok sanırsam, diğer oyunlarda da olan modlar. Çok oyunculu kısımda Gamespy sistemini kullanan oyun sürekli sunucuları da (dedicated server) destekliyor ve genel anlamda pek bir problem yaşanmıyor lag açısından, sonuç olarak çok oyunculu modlar son derece başarılı.



İt dalaşı yapmak çok zevkli.

2. Dünya Savaşı hiç bu kadar gerçekçi gözükmemişti

Iron Front: Liberation 1944, ARMA II: Operation Arrowhead'de de kullanılan ve Bohemia Interactive tarafından geliştirilmiş olan Real Virtuality 3 grafik motorunu kullanıyor. Eğer ARMA II oynadıysanız zaten bunu oyuna ilk girdiğinizde rahatlıkla anlıyorsunuz. Bu grafik motorunu kullandığı için oyun, bu motor kullanılarak yapılan eski oyunlarda bulunan artıları ve eksileri de aynen barındırıyor. Real Virtuality 3 grafik motoru çok geniş olan alanları rahatlıkla yaratabiliyor ve dolayısıyla Iron Front: Liberation 1944'te de bu özelliği görebiliyoruz, haritalar oldukça geniş ve güzel gözüküyor. Bunun haricinde araçların, silahların modellemeleri ve animasyonları çok başarılı ancak ARMA II'de de olduğu gibi karakter modellemeleri ve animasyonları pek iyi değil ve göze hoş gelmiyorlar. Aslında karakter modellemeleri ve animasyonları bu oyunda ARMA II'ye göre biraz daha geliştirilmiş bu doğru ancak yine de yeterli seviyede değiller (ARMA III'ün videosunu izlerseniz ne demek istediğimi görürsünüz; ARMA III'te animasyonlar çok güzel olacağa benziyor). Patlama efektleri, araçlar patladığında ortaya saçılan parçalar ise son derece başarılı bir şekilde hazırlanmış. Yine aynen ARMA II'de olduğu gibi gece gündüz geçişi (zaman ilerlemesi) bu oyunda da mevcut ve güneş batarken veya doğarken çok gerçekçi görüntüler eşliğinde savaşabiliyorsunuz. Genel olarak ben Real Virtuality çok sevdiğimden dolayı bu oyunun grafiklerini beğendim. İsterseniz biraz da optimizasyondan bahsedeyim; Iron Front: Liberation 1944, ARMA II: Operation Arrowhead'e göre daha iyi çalışıyor bilgisayarlarınızda. X1 Software bu konuda iyi çalışmış, ancak yine de oyun iyi bir sistem istiyor. Oyun grafik kartından çok işlemciye yüklendiği için iyi bir işlemciye sahip olmanız şart iyi bir performans almanız için, yani en son ekran kartını bile alsanız ve kötü bir işlemciye sahipseniz bu oyundan iyi verim alamazsınız. Kısaca eğer ARMA II'yi rahatlıkla oynayabiliyorsunuz bu oyunu da oynarsınız.

 



Tiger Tank'ın sesi sanki böyle değildi, ama bu oyunda niye böyle?

Gelelim sesler ve müziklere... Iron Front: Liberation 1944 ne yazıktır ki sesler ve müzikler konusunda biraz sıkıntılı ve ben bu oyundan daha iyi ses efektleri bekliyordum çünkü gerçekçi bir oynanışa sahip oyun. Özellikle silahların sesleri ve araçların sesleri pek hoşuma gitmedi. Sanırım yapımcı firma bu konuda pek araştırma yapma gereği duymamış, çoğu silağın sesi oldukça cılız. Siz ateş ettiğinizde tok bir ses beklerken alakasız bir sesle karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca tankların sesleri de yine oldukça zayıf, umarım firma yakında bu sesleri bir yama ile düzeltir ama sanmıyorum. Yine seslendirmeler de oldukça zayıf ve ruhsuz bir şekilde yapılmış. Daha önceden de dediğim gibi senaryoyu İngilizce yerine Almanca veya Rusça da oynayabiliyorsunuz ama yine de seslendirmeler atmosfere katkı sağlamıyorlar. Aynı şekilde oyunda müzik namına da pek bir şey bulunmuyor ki bu bir savaş oyunu ve gerçekçi bir savaş oyunu, o yüzden ben de pek bir şey beklemiyordum bu konuda. Ama ARMA II'de olan gaz müziklere benzeyen müzikler bu oyunda da olsa iyi olabilirdi demeden geçemeyeceğim.



Sorgulama yapın ve işiniz bitince de tetiği çekin.

2. Dünya Savaşı'nı ve simülasyon oyunlarını seviyorsanız Iron Front: Liberation 1944'e buyrun!

Ne yalan söyleyeyim, ARMA türü oyunları ve ARMA II'yi çok seven bir oyuncu olan ben Iron Front: Liberation 1944'ü duyurulduğu andan itibaren merakla bekliyordum. İstediklerim bir kısmını oyunda buldum ancak bir kısmını da bulamadım ne yazık ki. Oyunda bulunan hatalar ve eksiklikler beni oyundan biraz da olsa soğuttu ve oyunu oynarken ARMA II kadar zevk alamadım. Zaman zaman yaşanan çökmeler, grafiklerde görülebilen bozulmalar ve hatalar, görevlerde ilerlemenizi engelleyen sorunlar bunlardan sadece bir kaçı... Ancak bu gibi hataların yakında yamalarla düzeltileceğini umuyorum ve oyunun sadece $29.99 gibi ucuz bir fiyata satıldığını hatırlatıyorum. Eğer ARMA tarzı simülasyon oyunlarını ve 2. Dünya Savaşı konulu oyunları seviyorsanız Iron Front: Liberation 1944'ü size rahatlıkla önerebilirim (sadece Call of Duty ve Battlefield tarzı aksiyon oranı yüksek oyunlar oynarım diyenler tabii ki uzak dursunlar). Fiyatına göre oldukça geniş bir içeriğe de sahip oyun, aynı Bohemia Interactive oyunları gibi (sadece görev editörü yeter). Herkese iyi oyunlar.