Site içeriğini görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir...

Üye GirişiWorms Revolution

Release Date: October 10, 2012
E10+ for Everyone 10 and older: Cartoon Violence, Comic Mischief, Mild Language
Publisher: Team17 Software
Developer: Team17 Software
ine Team17 ve yine Team17'den herkesin beklediği gibi yeni bir Worms oyunu ile karşınızdayız (gerçi ben halen daha yeni bir Super Frog oyunu bekliyorum Team17'den ama neyse). Bu seferki Worms oyununun adı ise Worms Revolution. Adından da anlayacağınız üzere Worms Serisi'nde bir devrim yapacağı belirtilen Worms Revolution acaba gerçekten de bir devrim mi yoksa sıradan bir Worms oyunu mu olmuş gelin birlikte bakalım. Tabii siz bu arada elinize bir elma alın ve onu yerken incelemeyi okuyun. Elmadan çıkan kurtçuklara da dikkat edin tabii ki.

Suyun kaldırma kuvvetini Arşimet buldu ve ondan sonra da tüm dünya değişti

Worms Revolution'ı ilk çalıştırdığınızda anlıyorsunuz bu oyunun farklı bir Worms oyunu olduğunu; ana menü, oyun ayarları, kişiselleştirme unsurları son derece sade bir şekilde yapılmış. Bunlara teker teker değineceğim ama önce oyunda bulunan tek kişilik kısımlardan birazcık bahsetmek istiyorum. Worms Revolution'da 32 adet bölüm bulunan bir senaryo modu ve 20 adet bölümünün bulunduğu bulmaca modu bulunuyor. Senaryo modunda her ne kadar hikaye akışı varmış gibi görünse de aslında yok, sırayla bölümleri geçiyor ve oyunun sonuna ulaşmaya çalışıyorsunuz. Görevler ise oldukça sıradan, çoğunlukla karşı takımın tüm kurtçuklarını öldürmeye çalışıyorsunuz. Tabii zaman zaman değişik görevlerle de karşılaşabiliyorsunuz ancak bunların sayısı oldukça az. Bulmaca modunda ise sınırlı sayıda ve bölümlere özel silahlara sahip oluyorsunuz ve bu silahları kullanarak o bölümü geçmeye çalışıyorsunuz. Kısacası kafayı çalıştırmanız gerekiyor. Bu bölümleri tamamladıkça da puanlar kazanıyorsunuz, puanlar ise yeni kurtçuklar almanıza yarıyor (buna ilerde değineceğim).Worms Revolution'ın çok renkli bir oyun olduğu kesin.

Worms Revolution'ın oynanışı eski 2 boyutlu Worms oyunları gibi. Evet, oynanış tüm iyi Worms oyuları gibi 2 boyutlu ancak oyunun grafikleri ve geri kalan her şey 3 boyutlu olarak hazırlanmış. Oynanış eski Worms oyunları gibi olduğu için oyunun nasıl oynandığını size anlatmak yerine Worms Revolution ile oyuna gelen yenilikleri anlatmayı uygun buldum (yine de oynanışı azıcık anlatayım burada; Worms farklı takımların bir harita üzerinde savaşını konu alıyor ve sıra tabanlı olarak oynanıyor, savaşın sonunda hangi takım ölmemişse o oyunu kazanıyor). Ne de olsa oyuncuyum diyen herkes geçmişte en azından bir Worms oyunu oynamıştır değil mi? Worms Revolution ile birlikte oyuna sınıf sistemi geliyor. Artık kurtçuklarımız Soldier, Heavy, Scout ve Scientist olmak üzere 4 sınıfa ayrılıyorlar. Soldier sınıfı için eski oyunlardaki kurtçuklarla aynı olan kurtçuklar diyebiliriz. Heavy sınıfı ise silah kullanımında uzmanlar, çok dayanıklılar ancak çok yavaş hareket ediyorlar. Scout sınıfı ise oldukça hızlı hareket ediyor, uzağa zıplayabiliyor, çok küçük yerlere rahatlıkla girebiliyorlar. Son sınıf olan Scientist sınıfı ise her tur başında takımın sağlığını arttırıyorlar. Tek kişilik bölümleri geçtikçe puanlar kazandığınızı söylemiştim; işte bu puanlarla istediğiniz sınıftan kurtçuklar alabiliyor ve takımınızı istediğiniz sınıftan kurtçukları seçerek kurabiliyorsunuz. 4 kişilik takımınızı ister 2 Scout ve 2 Heavy veya 1 Scout, 1 Heavy, 1 Scientist, 1 Soldier yani kısacası kafanıza göre kurabiliyorsunuz. Revolution'da sınıf sisteminin bulunması oyunun oynanışını son derece değiştiriyor ve insanı yeni planlar yapmaya sevkediyor.